Vendar pri Crohnovi bolezni ne obstaja splošno veljavna dieta. S pomočjo svojega zdravnika ali svetovalca prehrane lahko naredite individualen načrt prehrane.
Skrbneje kot boste pripravili svojo jed, več hranilnih snovi in vitaminov bo ohranila. Dušena živila in živila, kuhana v sopari, so primernejša od pečenih. Vaše telo živila zaradi kroničnega vnetja prebavnega trakta sprejme le v omejenem obsegu. S pravilno prehrano in skrbno pripravljenimi živili vam bo uspelo te težave omiliti.
Z upoštevanjem preprostih pravil lahko omilite težave. Izogibajte se kislim, sladkim, vročim ali mrzlim jedem ter pikantni in mastni prehrani. Tudi pretirano uživanje presne hrane ali izdelkov iz žit (npr. polnozrnate žemlje) ni primerno.
Alfa in omega: zdravo jesti in zdravo piti
Alfa in omega zdrave prehrane je zadosten vnos tekočine v telo. Odrasla oseba naj bi popila vsaj 1,5 do 2 litra tekočine dnevno. Pri Crohnovi bolezni je lahko ta potreba občutno večja ob zagonu bolezni, predvsem zaradi drisk.
Ukrepajte zaradi izgube tekočine! Poleg zdrave prehrane bodite pozorni na zadosten vnos tekočine. Predvsem v fazah poslabšanja bolezni pazite na to, da boste popili več kot dva litra tekočine, to je več, kot je potrebno za zdravega človeka.
Poleg jedi nadzorujte tudi izbor pijač, ki jih uživate. Gazirane, sladke in kisle
(npr. sokovi iz citrusov in limonade) pijače ter čezmerno pitje kave vam lahko povzročijo dodatne težave.
V raznih strokovnih razpravah zdravniki svetujejo, da se omejite na pitje naravne mineralne vode, blagih čajev, uživanje sadnih in zelenjavnih sokov, ki ne vsebujejo kislin. Sem spadajo pijače, kot so bananin ali hruškov sok ali čaj iz kamilic. Predvsem naravna mineralna voda oskrbi vaše telo s potrebnimi mikroelementi.
Splošna prepoved alkohola?
Uživalci kozarca dobrega vina ali piva si lahko oddahnejo. Splošna prepoved pitja alkohola pri Crohnovi bolezni ne obstaja. Alkohol pijte le ob določenih priložnostih in v manjših količinah. V primeru poslabšanja bolezni morate opustiti pitje alkoholnih pijač.