Telesna aktivnost in gibanje

Telesna aktivnost in gibanje

Strokovnjaki že dolgo razpravljajo o tem, kakšen je vpliv športa na Crohnovo bolezen.

Na to vprašanje imamo sedaj spodbudne odgovore: šport ne prispeva k nastanku vnetja in ga ne spodbuja.

Prav nasprotno, študije kažejo, da redno športno udejstvovanje pozitivno vpliva na bolnike in njihovo počutje ter ugodno vpliva na potek bolezni in splošno zdravstveno stanje. To pomeni: gibanje vam omogoča, da se lažje spopadete z boleznijo, in občutno izboljša kakovost vašega življenja. Pomembno je prepoznati meje lastne zmogljivosti, vendar jih ne smemo prestopiti. Že po nekaj tednih rednega treninga boste nagrajeni s pozitivnimi učinki vadbe. Počutili se boste zmogljivejše, postali boste odpornejši in pripravljeni na življenje s Crohnovo boleznijo.

Odkrijte pravi šport za svoje potrebe

Odkrijte, kako gibanje in šport, kljub Crohnovi bolezni, obogatita vaš vsakdan! Pustite se voditi svojim željam in potrebam ter preskusite, kaj vam ugaja. Kajti športno udejstvovanje, ki vam je v veselje – če ste sami, v dvoje ali v skupini – hitro privede do prvih uspehov. Tako vas motivira in zagotavlja dolgoročno aktivnost.

Na splošno velja, da si gibalne in športne programe prilagodite glede na svoje interese. Idealno je, da se pogovorite z zdravnikom, katere vrste športa bi vam svetoval. Primerni so na primer: hoja, fitnes, vodena vadba, ples, igre z žogo, plavanje, lahkoten tek ali joga.

Prisluhnite svojemu telesu

Športne aktivnosti imajo lahko pozitiven vpliv na Crohnovo bolezen. Načrt treninga prilagodite svojim individualnim zmožnostim, saj le tako lahko pride do pozitivnih učinkov, ki vam zagotavljajo ne samo telesno moč, temveč tudi duševno stabilnost. Šport pripomore k temu, da zmanjšate malodušje, izboljšate delovanje srčno-žilnega sistema in posledično krepite imunski sistem.

Zmerne športne aktivnosti pomagajo pri krepitvi telesnega in psihičnega zdravja. Ukvarjajte se s športom, ki vas veseli. Pomembno je, da se dovolj spočijete in da vam vključitev športa v svoj vsakdan ne povzroča dodatnega stresa.Pri Crohnovi bolezni je absorpcija hranilnih snovi ovirana, zato lahko pride do pomanjkanja magnezija in železa. Primanjkljaj je treba nadomestiti, še posebno, če ste se šele nedavno začeli ukvarjati s športom. Ker zaradi športnega udejstvovanja potrebujete še več hranilnih snovi, boste morda potrebovali tudi dodatna prehranska dopolnila, o čemer pa se pogovorite s svojim lečečim zdravnikom.

Na kaj moram paziti pri športu: zdravila, operacije in stoma

Zagon bolezni

Gibanje in šport imata pozitiven učinek na vašo Crohnovo bolezen. Vendar morate upoštevati naslednje: pri akutnem ali hudem poslabšanju bolezni je športno udejstvovanje priporočljivo le v določeni meri. Ne naprezajte se preveč. Vzemite si raje več odmorov in omogočite svojemu telesu, da si odpočije.

Po operaciji

Takoj po operaciji se je treba izogniti športnim aktivnostim, da ne ogrozimo procesa zdravljenja. Po operaciji se lahko postopno pričnete ukvarjati z lažjimi telesnimi aktivnostmi (npr. hoja). V primeru posega v trebušni steni je potreben daljši odmor, da ne pride do pooperacijske kile. Manj primerne so športne dejavnosti, ki močno obremenjujejo trebušno steno in trebušne mišice, saj lahko vodijo v poškodbo (na primer dviganje uteži).

Stoma

Bolnik s stomo se lahko normalno ukvarja s športom, saj se podloga z vrečko lahko skrije pod obleko; največja ovira je v glavi bolnika. Z izjemo borilnih veščin in morda smučanja so dovoljene vse športne aktivnosti, kot so kolesarjenje, odbojka, tenis, joga, pilates.

Jemanje zdravil

Tudi v času jemanja zdravil se lahko športno udejstvujete. Pred zdravljenjem se z lečečim zdravnikom pogovorite o omejitvah pri športnih dejavnostih. Čezmeren napor lahko povzroči vrtoglavico ali slabost. Če jemljete zdravila, ki zmanjšujejo trdnost in gostoto kosti (kortikosteroidi), izvajajte le športne aktivnosti, ki ne obremenjujejo kosti (npr. plavanje).

Ne glede na to, za kateri šport se odločite, vedno upoštevajte svoje zmožnosti! Začnite počasi in si postavite realne cilje. Nato aktivnost stopnjujte korak za korakom in premišljeno načrtujte faze počitka. Videli boste, kako s pravo mero gibanja krepite zdravje in pomagate telesu, da se vsakodnevno bolje spopada s Crohnovo boleznijo.

Viri

World Health Organization. Global report on psoriasis. 2016. Na voljo na: apps.who.int/iris/bitstream/10665/204417/1/9789241565189_eng.pdf. Dostopano: junij 2020.
National Psoriasis Foundation. About Psoriasis. Na voljo na: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Dostopano: junij 2020.
Rapp SR, et al. J Am Acad Dermatol 1999;41:401–7.
National Psoriasis Foundation. Tips for better sleep with psoriatic disease. Na voljo na: https://www.psoriasis.org/advance/tips-for-better-sleep-with-psoriatic-disease Dostopano: junij 2020.
British Association of Dermatologists patient hub; Psoriasis: an overview. Na voljo na: https://www.skinhealthinfo.org.uk/condition/psoriasis/ Dostopano: junij 2020.
AAD. How long will I have to treat my psoriasis? Na voljo na: https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/medications/how-long Dostopano: junij 2020.
British Association of Dermatologists. Topical treatments for psoriasis. Na voljo na: https://www.bad.org.uk/shared/get-file.ashx?id=123&itemtype=document Dostopano: junij 2020.
GP Notebook. Phototherapy in psoriasis. Na voljo na: https://gpnotebook.com/simplepage.cfm?ID=1584070677 Dostopano: junij 2020.
National Psoriasis Foundation. Biologics. Na voljo na: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/treatments/biologics Dostopano: junij 2020.
IFPA. Psoriasis is a serious disease deserving global attention. Na voljo na: https://ifpa-pso.com/wp-content/uploads/2017/01/Brochure-Psoriasis-is-a-serious-disease-deserving-global-attention.pdf Dostopano: junij 2020.
WebMD. Your sex life and psoriasis. Na voljo na: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/psoriasis-sex-tips Dostopano: junij 2020.