DIAGNOSTIKA – asist. mag. Dejan Bratuš, dr. med.
Shizofrenija, Luskavica, Kronična limfocitna levkemija (KLL), Diseminirani plazmocitom, Rak prostate, Crohnova bolezen, VELIKA DEPRESIVNA MOTNJA, Pulmonary Hypertension, Multiple Sclerosis, HIV, Psoriatic arthritis
Diagnostični postopek pri bolniku, pri katerem želimo izključiti verjetnost prisotnosti raka prostate, je sestavljen iz digitorektalnega pregleda prostate in določitve prostatičnega specifičnega antigena (PSA) v krvi.
Digitorektalni pregled prostate je pregled, pri katerem zdravnik skozi zadnje črevo potipa prostato in opiše njene lastnosti. Ocenjuje velikost prostate, njeno konsistenco, simetrijo, površino in morebitno prisotnost trših vložkov.
PSA je encim, ki ga izločajo žlezne celice prostate in je pri normalnih prostatah prisoten v krvi le v majhnih količinah. Patološka stanja prostate, kot so povečana prostata, vnetje prostate in rak prostate, pa povzročijo povečano vrednost PSA v serumu.
Če so rezultati katere od naštetih preiskav zunaj določenih vrednosti, sledi biopsija prostate. Biopsijo prostate izvedemo skozi zadnje črevo pod nadzorom ultrazvoka, s katerim si natančno prikažemo prostato. S pomočjo biopsijske igle odvzamemo vzorce iz vseh predelov prostate, dodatno še iz morebitnih ultrazvočno vidnih sumljivih mest.
Vsebina na voljo na tej strani je samo za informativne namene in tako ni namenjena kot nadomestilo za strokovno zdravniško pomoč, diagnozo ali zdravljenje. Nasvet v zvezi z vašim zdravstvenim stanjem poiščite pri svojem zdravniku.
Vsebina in objava strani je v odgovornosti Johnson & Johnson, Prodaja medicinskih in farmacevtskih
izdelkov, d.o.o., Šmartinska 53, 1000 Ljubljana, Slovenija.