Fototerapijo (zdravljenje z ultravijolično svetlobo) poznamo in uporabljamo že vrsto let. Izpostavitev kože svetlobi upočasni rast prizadetih celic kože in izboljša stanje kože pri luskavici. Sončna svetloba se pri večini bolnikov izkaže za ugodno in vidno zmanjša izraz bolezni na koži. Zanimivo je, da se lahko fototerapija uporablja tudi pri bolnikih, pri katerih bi lahko izpostavljenost sončni svetlobi simptome poslabšala. Svetilke namreč oddajajo ultravijolično svetlobo v varnem spektru svetlobe. Fototerapijo je treba izvajati dosledno, redno in pod stalnim zdravniškim nadzorom. Podobno kot pri vsaki drugi terapiji tudi pri fototerapiji obstaja tveganje pojava neželenih učinkov, vključno s fototoksičnostjo, pospešenim staranjem kože, akutnim vnetjem roženice in veznice ter kožnim rakom.
Če topikalno (lokalno, naneseno direktno na prizadeto kožo) zdravljenje ni uspešno, se uvede klasična sistemska terapija v obliki injekcij ali tablet. Klasična sistemska zdravila so učinkovita, vendar pomenijo tudi večje tveganje za pojav neželenih učinkov. Sistemska zdravila so namenjena bolnikom, ki imajo zmerno do hudo luskavico. Med zdravljenjem je treba redno kontrolirati kri in krvni tlak.
Biološka zdravila predpiše specialist dermatolog bolnikom z zmerno ali hudo obliko luskavice, pri katerih klasično sistemsko zdravljenje ni uspešno, je kontraindicirano ali pa ga bolniki ne prenašajo. Biološka zdravila so v uporabi že več kot 100 let. Tudi inzulin in cepiva so biološka zdravila. Tako jih imenujemo zato, ker so izdelana na osnovi človeških ali živalskih beljakovin. Že več kot deset let se uspešno uporabljajo za zdravljenje bolnikov z imunsko pogojenimi boleznimi. Biološka zdravila so tarčna zdravila, ki v imunskem sistemu delujejo specifično na določene imunske celice ali vnetne mediatorje, ki jih celice izločajo ter s tem prekinejo oz. zavrejo bolezensko pot razvoja luskavice. Biološka zdravila bolniki prejemajo v obliki podkožnih injekcij ali infuzij, doma ali v bolnišnici, odvisno od vrste biološkega zdravila. Pred uvedbo zdravljenja z biološkim zdravilom je treba izključiti določene bolezni, predvsem nekatere okužbe in vnetja, ter preveriti posamezne laboratorijske pokazatelje.
Luskavica je zelo težavna bolezen; poslabšajo jo lahko različni dejavniki: stres, sprememba letnih časov, prehrana itd. Dobra novica je, da se lahko učinkovito nadzoruje z zdravljenjem, ki je trenutno na voljo. Pomembno si je zapomniti, da mora biti zdravljenje posebej prilagojeno posameznemu bolniku. Če vaše trenutno zdravljenje ni uspešno, se morate pogovoriti s svojim zdravnikom.
Lokalne pripravke, kot so kreme, mazila in tekočine zdravnik družinske medicine ali specialist dermatolog predpiše bolnikom z blago ali zmerno luskavico.
Fototerapijo (zdravljenje z ultravijolično svetlobo) poznamo in uporabljamo že vrsto let. Izpostavitev kože svetlobi upočasni rast prizadetih celic kože in izboljša stanje kože pri luskavici.
Biološka zdravila predstavljajo napredek pri nadzoru luskavice in vlivajo upanje prizadetim bolnikom. Zdravljenje z biološkimi zdravili spremeni reakcije imunskega sistema telesa. Biološka zdravila se dajejo s podkožno injekcijo ali intravensko infuzijo. Biološka zdravila se predpiše bolnikom, ki imajo zmerno ali hudo obliko psoriaze v plakih in se niso dobro odzvali na topikalno in/ali klasično sistemsko terapijo. Izboljšanje simptomov je običajno zelo hitro. Zdravljenje z biološkimi zdravili izboljša kakovost in udobje življenja: bolniki so lahko poklicno in zasebno dejavni, brez sramu zaradi svoje bolezni.
Biološka zdravila za luskavico so monoklonska protitelesa.
Biološka zdravila delujejo na imunski sistem. V nasprotju s klasičnim sistemskim zdravljenjem, biološka zdravila delujejo tarčno na mesta odgovorna za razvoj luskavice in so primerna za dolgoročno uporabo.
Imam luskavico. Kako jo lahko nadzorujem? Kakšni so izzivi življenja z luskavico?
Če topikalno zdravljenje ni uspešno, se lahko uporabi običajna sistemska terapija.