Zmotna prepričanja in halucinacije so za bolnika s shizofrenijo resničnost in sestavljajo njegov svet. Namesto da bi se svojci strinjali z bolnikovim popačenim zaznavanjem okolice, je bolje, da izrazijo nestrinjanje z njegovim dojemanjem, oz. povedo, da okolico doživljajo drugače.
Skrbniki naj ne nasprotujejo bolnikovim prepričanjem, čeprav se z blodnjami ne smejo strinjati ali jih potrjevati. Odziv okolice lahko vpliva na bolnikovo samozavest in shajanje z nastalim položajem, zato lahko vodi v ponovitev bolezni.
Koristno je, če svojci spremljajo ali zapisujejo simptome, vzorce jemanja zdravil in odmerkov teh ter učinkov zdravljenja, vendar le z bolnikovim strinjanjem oz. védenjem. Opazovanje simptomov pomaga pri prepoznavanju zgodnjih znakov ponovitve bolezni.
Družinski člani pogosto prvi prepoznajo znake morebitne ponovitve bolezni, npr. socialni umik ali spremembe v vzorcih spanja. Vračanje psihoze se lahko zazna zgodaj in z ustreznim ukrepanjem je ponovitev bolezni mogoče preprečiti.
Če svojci vedo, katera zdravila so v preteklosti učinkovala in pri katerih so se pojavili neželeni učinki, lahko izbrani zdravnik hitro predpiše ustrezno zdravljenje.
EM-25345/201222