Čeprav še ne poznamo točnega vzroka za luskavico, si jo znanstveniki prizadevajo bolje razumeti, zaradi česar danes o luskavici vemo veliko več kot nekoč. V ospredju raziskav so razmerje med imunskim sistemom in luskavico, sprožilci ter novi, ciljno usmerjeni načini zdravljenja. Raziskave kažejo, da bi lahko bolezen povzročalo neravnovesje imunskega sistema, na njen razvoj pa lahko vplivajo tudi genetski dejavniki. Če ima luskavico eden izmed staršev, je možnost za razvoj luskavice pri njunem otroku 28-odstotna ter 65-odstotna, če imata luskavico oba. Luskavico navadno sprožijo dejavniki, kot so okužba, jemanje določenih zdravil, poškodbe kože in stres.
Luskavica se navadno pojavi med 15. in 25. letom starosti, pri čemer lahko določeni dejavniki iz bolnikovega okolja ali življenjskega sloga povzročijo ponovne izbruhe bolezni, ki odražajo njen prvi pojav. Življenje z luskavico je lahko stresno, stres pa lahko sproži ponovne izbruhe bolezni in dodaten stres, kar vodi v začarani krog. Luskavica je v telesu prisotna tudi v obdobjih brez simptomov, zaradi česar bolniki pogosto mislijo, da je izginila, nato pa se ponovno pojavi.
Razlogov za ponovne izbruhe luskavice je več. Povzročijo jih lahko poškodbe kože ali nekatera zdravila, kot sta litij in ibuprofen, izbruhe pa lahko povzročijo ali poslabšajo tudi okužbe. Pozorni bodite tudi na morebitne pregrehe, saj izbruhe luskavice povzročata tudi pitje prekomernih količin alkohola in kajenje tobaka. Čeprav luskavica ni ozdravljiva, jo lahko z ustreznim pristopom obvladate. Pomembno je, da z zdravljenjem nadaljujete tudi v obdobjih brez simptomov. Če imate pomisleke glede svojih simptomov ali zdravljenja, se posvetujte s svojim zdravnikom, saj morebiti obstaja druga rešitev.
Preberite naš vodnik in si oglejte, kako lahko optimalno izkoristite omejeni čas, ki vam ga zdravnik nameni na posvetu.
Vsakdo je edinstven, zaradi česar je edinstvena tudi njegova zgodba.
Odkrijte, kakšne so vaše možnosti.
Naj vsak trenutek posveta resnično šteje.