Pogosta vprašanja

Pogosta vprašanja

Če nimate na voljo veliko časa, si lahko v tem razdelku ogledate najpogosteje zastavljena vprašanja o luskavici. Če si želite ogledati več informacij o posamezni temi, kliknite ustrezno povezavo, ki vas bo preusmerila na drug del tega spletnega mesta.

Luskavica je kronična oz. dolgotrajna bolezen, ki se lahko pojavi kjer koli na telesu. Ali želite izvedeti več?

Luskavica ni nalezljiva, čeprav nekateri menijo nasprotno. Če poznate tako osebo, se z njo pogovorite in ji zagotovite, da ni razloga za skrb. Tak pogovor je lahko težak, vendar pa vam lahko dolgoročno olajša življenje. V nadaljevanju si oglejte nekaj nasvetov.

Luskavica povzroča bolečino, nelagodje, srbečico in včasih nespečnost, zaradi česar so bolniki pogosto potrti, spopadajo pa se tudi s težavami s samopodobo in slabšo kakovostjo življenja. Oglejte si načine, na katere luskavica vpliva na posameznika.

Luskavica je kronična, dolgotrajna bolezen, vendar to ne pomeni, da boste vselej imeli simptome. Izkušnja vsakega bolnika je edinstvena – morda boste imeli obdobja izboljšanja simptomov, lahko pa bodo celo začasno izginili. Kljub temu morate z zdravljenjem nadaljevati tudi ob odsotnosti simptomov. Ali želite izvedeti, kako si lahko pomagate?

S pomočjo zdravnika se boste odločili za najprimernejši način zdravljenja, glavne možnosti za obvladovanje luskavice pa so naslednje: lokalno zdravljenje z zdravili, ki jih nanesete neposredno na kožne lezije; fototerapija z ultravijoličnimi žarki; sistemsko zdravljenje s tabletami ali injekcijami, ki delujejo na celotno telo; zdravljenje z biološkimi zdravili, kot so podkožne injekcije ali infuzije na osnovi beljakovin. Katera oblika zdravljenja je najprimernejša za vas?

Luskavica ne prizadene zgolj telesa – bolniki se pogosto počutijo jezne, razočarane ali zbegane, soočajo pa se tudi s slabšim počutjem in kakovostjo življenja. Z zdravnikom se iskreno pogovorite o svojem počutju – tako telesnem kot duševnem. Bodite pozorni na znake, o katerih se morate pogovoriti s svojim zdravnikom.

Luskavica lahko vpliva na bolnikovo samopodobo, s tem pa na njegovo ljubezensko življenje. Če imate lezije na območju spolovil, so spolni odnosi lahko boleči ali oteženi. Če menite, da se vaši simptomi luskavice ne izboljšujejo ali če se zaradi njih izogibate intimnim stikom, se pogovorite s svojim zdravnikom. Pripravili smo zbirko uporabnih nasvetov za pomoč pri pogovoru na to temo.

Zdravnik vam bo morda namenil le deset minut časa, ki jih morate izkoristiti kar se da premišljeno. Vnaprej si lahko pripravite seznam najpomembnejših tem, o katerih se lahko z zdravnikom pogovorite, še preden vam zmanjka časa. Oglejte si te in druge nasvete.

Če si ne beležite svojega počutja, boste težko opazili svoj napredek skozi čas. Svoj napredek spremljajte vsak teden in o njem zdravniku poročajte na naslednjem posvetu. Tukaj najdete priročen list za spremljanje napredka.

O svojih občutkih se iskreno pogovorite s svojim zdravnikom. Ta pogovor je lahko težak, saj se morda bojite, da vam ne preostane nobena druga oblika zdravljenja. Vendar pa so bolnikom na voljo številne možnosti za obvladovanje luskavice, na trg pa ves čas prihajajo nove. Če zdravnika ne seznanite z vsemi svojimi težavami, vam morda ne bo mogel predpisati najprimernejšega zdravljenja. Z rednim izpolnjevanjem sledilnika napredka lahko svojemu zdravniku zagotovite dober prikaz vašega vsakodnevnega zdravstvenega stanja. Poskusite še danes!

Obstajajo številni bolniki z luskavico, ki razumejo vašo izkušnjo. Zdravnik vas bo morda znal usmeriti k lokalnim ali spletnim skupinam bolnikov z luskavico, večje organizacije pa si lahko ogledate tudi na tem mestu.

Morda vas zanima

Več o načinih zdravljenja

Odkrijte, kakšne so vaše možnosti.

Beležite, kako se počutite

Če si počutja ne beležite, lahko hitro pozabite na počutje v prejšnjih dneh.

Kako se pripraviti na posvet pri zdravniku

Naj vsak trenutek posveta resnično šteje.

Viri

World Health Organization. Global report on psoriasis. 2016. Na voljo na: apps.who.int/iris/bitstream/10665/204417/1/9789241565189_eng.pdf. Dostopano: junij 2020.
National Psoriasis Foundation. About Psoriasis. Na voljo na: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis. Dostopano: junij 2020.
Rapp SR, et al. J Am Acad Dermatol 1999;41:401–7.
National Psoriasis Foundation. Tips for better sleep with psoriatic disease. Na voljo na: https://www.psoriasis.org/advance/tips-for-better-sleep-with-psoriatic-disease Dostopano: junij 2020.
British Association of Dermatologists patient hub; Psoriasis: an overview. Na voljo na: https://www.skinhealthinfo.org.uk/condition/psoriasis/ Dostopano: junij 2020.
AAD. How long will I have to treat my psoriasis? Na voljo na: https://www.aad.org/public/diseases/psoriasis/treatment/medications/how-long Dostopano: junij 2020.
British Association of Dermatologists. Topical treatments for psoriasis. Na voljo na: https://www.bad.org.uk/shared/get-file.ashx?id=123&itemtype=document Dostopano: junij 2020.
GP Notebook. Phototherapy in psoriasis. Na voljo na: https://gpnotebook.com/simplepage.cfm?ID=1584070677 Dostopano: junij 2020.
National Psoriasis Foundation. Biologics. Na voljo na: https://www.psoriasis.org/about-psoriasis/treatments/biologics Dostopano: junij 2020.
IFPA. Psoriasis is a serious disease deserving global attention. Na voljo na: https://ifpa-pso.com/wp-content/uploads/2017/01/Brochure-Psoriasis-is-a-serious-disease-deserving-global-attention.pdf Dostopano: junij 2020.
WebMD. Your sex life and psoriasis. Na voljo na: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/psoriasis-sex-tips Dostopano: junij 2020.